17 Nisan 2010

Akira Kurosawa


Japon sinemasının imparatoru unvanına sahip Akira Kurosava 1910 yılında yedi çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak Tokyo'da dünyaya geldi.
Ağabeyinin erken yaşta intiharıyla büyük bir sarsıntıya uğrayan Kurosawa bir süre sonra yardımcı yönetmen olarak sinemaya başladı. Hidesuke Takizawa, Kajiro Yamamoto, Mikio Naruse gibi dönemin tanınmış yönetmenlerinin asistanlığını yapan Kurosawa, ilk filmi Sugata Sanjiro'yu (Büyük Judo Efsanesi) 1943 yılında yönetti. Zamanla birçok başarılı filim çalışmasında sonra önemli bir yönetmen konumuna geldi.
Onu Batı dünyasına tanıtan film, Venedik Film Festivali'nde en iyi film ödülünü alan 1950 yapımı Raşomon olur. Bir haydutun ormanda bir samurayı öldürüp karısına tecavüz etmesi sonrası, haydutun, samurayın, tecavüze uğrayan kadının ve tüm bunları izleyen oduncunun olayı farklı açılardan anlattıkları film, gerçeğin görece bir kavram olması üzerine etkileyici bir yapım idi. Yeni çekim ve anlatım teknikleriyle Kurosawa'ya uluslararası düzeyde de başarı getirdi.
1940'lardan 1960'ların ortalarına kadar Kurosawa aynı ekiple çalışmaya özen gösterdi. Fumio Hayasaka müziklerini, Asakazu Naki ise kameramanlığını yaptı. Takaşi Şimura ve Toşiro Mifune'de oyuncu olarak Kurosava'nın birçok filminde başroller üstlendiler.
Kurosawa'nın çok sayıda filmi Hollywood filmlerine esin kaynağı oldu. Örneğin, Yedi Samuray Yedi Silahşör'e , Saklı Kale Yıldız Savaşları'na, Koruyucu ise Bir Avuç Dolar İçin'e kaynaklık etti.
60'ların sonunda Tora Tora Tora adlı filmle Hollywood'a giden yönetmen, filmi yarım bırakarak ülkesine döndü. 70'lerin ortalarında Sovyetler Birliği'ne giden Kurosawa, Rus bir subayla Moğol bir avcı arasında yüzyılın başında geçen bir dostluk öyküsünü anlatan Dersu Uzala filmini çevirdi. Film 1976 yılında en iyi yabancı film Oskar'ını aldı .
Aynı zamanda resim sanatı ile de ilgilenmiş bir çok sergilerde resimleri yayınlanmıştır. Yaptığı sıra dışı resimler ile gündemde kalmasını da başarmış ancak yönetmenliği konusunda daha geniş kitlelere ulaştığı için yönetmenliği her zaman ön plana çıkmıştır....Akira Kurosawa Resimleri slaytı

Slayt Tasarım: N.Kefeli

3 yorum:

deniz doğan dedi ki...

Kızıma "Dersu" ismini verdiğim "Dersu Uzala" filminin yaratıcısı.

Dijital Günlük dedi ki...

Merak ettiğim ilginç ve büyük yönetmenlerden biridir, resimle ilgileniyor olması sanırım benim için diğer dikkat çekici nokta. Bu slayt güzel bir kaynak olacak, teşekkür ederim :)

Hacivat dedi ki...

Raşomon gerçekten ders niteliğinde Akira Kurosawa'nın kamera kullanımı ve işlediği konusuyla her zaman baş köşemde durmaktadır.

 
Design by Wordpress Theme | Bloggerized by Free Blogger Templates | free samples without surveys